Цей блог створено для плідної роботи батьків, дітей та вчителів КЗО СЗШ №51 на карантині

среда, 6 мая 2020 г.

ДЛЯ УЧНІВ 6-10-Х КЛАСІВ РОЗРОБЛЕНО СПЕЦІАЛЬНІ УРОКИ ПРО COVID-19

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО “Смарт освіта” за підтримки Міністерства освіти і науки України розробили дистанційні уроки з біології про коронавірусну інфекцію COVID-19. Методичні рекомендації для вчителів та навчальні матеріали для учнів опубліковано на сайті НУШ  5 травня 2020 року.
“Знати про коронавірус якомога більше – означає захистити від захворювання і себе, і своїх близьких. В умовах пандемії COVID-19, яка охопила світ і Україну зокрема, ці знання є надзвичайно важливими. Ми вдячні нашим партнерам та експертам за розробку уроку, методичних і навчальних матеріалів, які допоможуть учням шкіл і педагогам знати максимум про коронавірус та боротьбу із ним”, – зазначила т.в.о. Міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
Урок знайомить учнів зі шляхами передачі інфекції, дає практичні поради, як діяти під час пандемії нового коронавірусу та як вберегти себе. Матеріали допоможуть учням дізнатися більше про COVID-19, зрозуміти важливість соціальної дистанції та правил особистої гігієни через призму наукових знань. Інформація для учнів подається відповідно до засвоєного до цього часу матеріалу на уроках біології.
Загалом розроблено чотири версії уроків для учнів 6-8-х та 9-10-х класів. Їх створено з можливістю проведення через відеозв’язок або без нього – за умов обмеженого доступу до інтернету чи ґаджетів.
Кожен урок містить методичні рекомендації для вчителя біології, а також навчальні матеріали для учнів – ілюстрації з поясненнями, інтерактивні вправи, тести, навчальне відео. Інтерактивні завдання учні можуть виконати самостійно або разом із батьками.
Авторкою уроків виступила Інна Дьоміна, біологиня, вчителька, методистка, співавторка інтегрованого курсу “Природничі науки”. Експерткою зі сторони ЮНІСЕФ стала Катерина Булавінова, лікарка-інфекціоністка, медична експертка Дитячого Фонду ООН.
Нагадаємо, всю інформацію про зміни в освітніх процесах через карантин зібрано на спеціальному інформаційному ресурсі – mon-covid19.info.





Карантин продовжено...

Уряд продовжив строки загальнонаціонального карантину в Україні – він триватиме до 22 травня 2020 року. Таке рішення було прийняте 4 травня 2020 року, під час засідання Кабміну в Києві.

“Рішення Уряду передбачає послаблення деяких карантинних обмежень з 11 травня. Українці зможуть знову ходити в парки та сквери, запрацюють перукарні, буде дозволена оптова і роздрібна торгівля непродовольчими товарами. Однак для закладів освіти все залишиться незмінним – вони проводять дистанційне навчання та готуються до завершення навчального року”, – пояснила т.в.о. Міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

Навчальний рік у школах по всій країні завершиться дистанційно. Календар навчання виглядатиме так:

до 31 травня триватимуть заняття;
до 1 липня має бути завершений навчальний рік;
до 15 червня школи завершують оформлення: свідоцтв про здобуття базової середньої освіти; свідоцтв досягнень та табелів навчальних досягнень;
упродовж червня школи на педагогічних радах розглядають питання про переведення учнів до наступного класу.
Випускники 11-х класів отримають документ про здобуття освіти після складання ДПА у формі ЗНО. Якщо учні 1-8, 10 класів не планують навчатися в іншому закладі освіти, школи надсилають копії документів учням електронною поштою, а оригінали документів видадуть у вересні 2020-2021 навчального року. 

Попередньо МОН повідомляло, що цьогоріч державна підсумкова атестація для учнів 4-х та 9-х класів скасована.

Для запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 у 2019/2020 навчальному році МОН рекомендує утриматися від проведення масових заходів, зокрема – останніх дзвоників та випускних вечорів.

Уся інформація, пов'язана зі змінами в системі освіти через карантин, зібрана на окремому ресурсі - mon-covid19.info

Нагадаємо, що учасники, які проживають в іншій області або на відстані понад 150 кілометрів від закладу освіти, зможуть змінити місце складання ЗНО.

среда, 29 апреля 2020 г.

Для учнів 1-4 класів


Телеуроки стали доступними для учнів початкової школи


28 квітня Всеукраїнська школа онлайн розпочала трансляцію уроків для школярів 1-4 класів. Уроки транслюватимуться на YouTube каналі МОН та ще 4-х телеканалах.
Програма розрахована на 5 тижнів і складається з чотирьох предметів: української мови, математики, науки та мистецтва.
За словами в.о. міністра освіти і науки Любомири Мандзій, кожен урок триватиме 15 хвилин, що є оптимальним для занять дітей цієї вікової категорії у форматі теле- та онлайн-лекцій.
«Загалом для дітей початкової школи найкращим є безпосередній контакт і навчання зі своїм вчителем, тому ми не планували робити онлайн-уроки для дітей цього віку. Однак багато батьків та педагогів звертаються до нас із проханням організувати уроки і для початкової школи», – розповіла Мандзій.
Вона підкреслила, що саме через це організатори й вирішили додати до Всеукраїнської школи онлайн наймолодшу ланку.
«Основна мета проєкту – допомогти дітям початкової школи, які не мають сучасних девайсів, засобів зв’язку (підключення до інтернету), підтримки дорослих,  вчитися дистанційно. З огляду на кількість звернень щодо організації навчального процесу для наймолодших, зробити це було нашим обов’язком», – додає Генеральний директор Директорату внутрішньої та гуманітарної політики Офісу Президента України Вероніка Селега.
Окрім онлайн-версії уроків на YouTube, заняття можна буде дивитися також на телеканалах:
  • 1 клас – Піксель;
  • 2 клас – UA:Перший;
  • 3 клас – UA:Культура;
  • 4 клас – ПлюсПлюс.
Уроки транслюватимуться у вівторок та четвер з 09:00 до 10:00.


среда, 22 апреля 2020 г.

Навчальний рік в Україні завершиться дистанційно, – Мандзій

Навчальний рік завершиться до 1 липня. А закінчення власне навчального процесу відбуватиметься дистанційно. Коли саме завершити його вирішує педагогічна рада кожної школи.
Про це розповіла виконувачка обов'язків міністра освіти та науки України Любомира Мандзій на фейсбук-сторінці МОН.  
Навчальний процес кожній школі сьогодні організований по-різному, тому і рішення коли саме завершити навчальний процес може кожна школа окрема.
Крім одинадцятого класу закінчується відповідно до прийнятої структури навчального року. А структура навчального року приймається педагогічною радою, – розповіла Любомира Мандзій.
За словами посадовиці, повернутись за шкільні парти учні зможуть лише після покращення епідеміологічної ситуації.

https://24tv.ua/education/navchalniy_rik_2020_yak_zakinchitisya_data_shho_vidomo_n1330835

пятница, 10 апреля 2020 г.

7 коротких мультиків про сім’ю, що надихають (відео)

Ми часто сваримось, часто не спілкуємось, часто навіть не згадуємо про своїх батьків або прабатьків. Бо сім’я для нас — це щось буденне та саме собою зрозуміле. Насправді родинні зв’язки ледь не найцінніше, що ми маємо. Якщо хочете довести це своїм дітям або партнерам, або батькам, не сперечайтеся, навіть не кажіть нічого — просто подивіться ці мультфільми.







понедельник, 6 апреля 2020 г.

СТАРТУЮТЬ ОНЛАЙН-УРОКИ ДЛЯ УЧНІВ 5-11 КЛАСІВ НА КАРАНТИНІ

З 10:00 6 квітня  на YouTube-каналі МОН буде гаряче – ми розпочали трансляцію уроків для учнів 5-11 класів на карантині.
Завантажуйте собі розклад на цей тиждень з конкретними темами – та мерщій вчитися) Не забувайте в описі до відео дивитися домашнє завдання – воно допоможе закріпити тему і краще запам’ятати матеріал.
Для вашої зручності на нашому YouTube-каналі ми зробили окремі списки відтворення для кожного класу, де за розкладом з’являтимуться уроки. Так:

5 клас – bit.ly/USO5class
6 клас – bit.ly/USO6class
7 клас – bit.ly/USO7class
8 клас – bit.ly/USO8class
9 клас – bit.ly/USO9class
10 клас – bit.ly/USO10class
11 клас – bit.ly/USO11class
Якщо у вас не найкращий доступ до Інтернету, то уроки можна дивитися і по телевізору на 14 телеканалах та медіаресурсах.
Більше можна дізнатись тут: bit.ly/3dWJkon

Сьогодні - лише перший день навчання! Уроки проходитимуть щодня, з понеділка до п’ятниці, до кінця карантину. Кожного дня вони починатимуться о 10:00.
Тож підписуйтесь на YouTube-канал МОН: bit.ly/2Xeruay
Попереду ще багато цікавого контенту!


вторник, 31 марта 2020 г.

Корисні поради

Всесвітня організація охорони здоров’я радить батькам дітей віком до трьох-чотирьох років стежити, щоб малюки не проводили більше години на день перед телевізором чи екраном планшета. Читання дітям книжок, ігри, помірне фізичне навантаження – найкращий спосіб для підтримання здоров’я і розвитку дитини.
У дітей і особливо підлітків Південної Кореї, Китаю і Японії особливо поширена короткозорість. Одним із чинників погіршення зору експерти називають те, що діти проводять надто мало часу на вулиці.
Американська академія офтальмології в 2019 році оновила дослідження щодо короткозорості і підтвердила, що короткозорість стає дедалі частішою недугою. Дослідження свідчить: якщо проводити більше часу на свіжому повітрі, особливо в ранньому дитинстві, то розвиток короткозорості може сповільнитися.
Як уникнути цифрового напруження очей:
  • Слідуйте правилу 20-20: кожні 20 хвилин дивитися в далечінь упродовж 20 секунд. Можна додати ще одну 20-ти секундну вправу – хай дитина знайде за вікном 20 дерев/пташок/машин. Встановіть таймер для нагадування, як часто їй варто дивитися в далечінь.
  • Чергуйте читання електронної книги з друкованою.
  • Після онлайн-уроку чи перегляду відеоуроку варто дивитися у вікно впродовж 20 секунд.
  • Зробіть у книжках закладки з певною періодичністю для того, щоб вони нагадували дітям, що час зробити перерву і подивитися у вікно. В електронній книзі скористуйтеся функцією “закладки” для того ж ефекту.
  • Уникайте використання екранів зовні або коли на них потрапляють прямі сонячні промені. Відблиски на екрані можуть викликати серйозну напругу для очей.
  • Відрегулюйте яскравість та контрастність екрану до комфортного рівня.
  • Заохочуйте дитину сидіти з прямою спиною. Неправильна постава може сприяти напрузі м’язів шиї та очей і призводити до головного болю.
  • Введіть правило тримати цифрові носії на відстані від 45 до 60 сантиметрів від очей.
  • Нагадуйте дітям про необхідність моргати перед екраном.

среда, 25 марта 2020 г.

Батьків та вчителів просять пройти опитування щодо вибору книжок для дітей


Український Інститут Книги спільно з ГО “Смарт освіта” та “Фундацією Дарини Жолдак” проводять опитування батьків та вчителів початкових класів щодо вибору книжок для дітей.
Пройти опитування можна за цим посиланням.
“Ми хочемо створити посібник для обговорення найцікавіших, найактуальніших та хороших книжок сучасних українських письменників. Він стане важливим та зручним інструментом для спілкування батьків з дітьми через сучасну українську літературу.
Щоб укласти список книжок для посібника, ми запрошуємо вас долучитись. Саме тому розробили цю анкету. Крім питань про, власне, книжки, ми просимо вас розповісти трошки про ваші практики сімейного читання. Ця інформація буде дуже цінною для роботи над посібником”, – пояснюють організатори проєкту.
Нагадаємо, дітям пропонують подати власні короткометражки на конкурс.
Також премія Global Teacher Prize Ukraine, яку отримують найкращі вчителі України, розпочала прийом заявок на участь.


вторник, 24 марта 2020 г.

Весняні канікули 2020

Весняні канікули проводяться в умовах карантину

Цього року весняні канікули, які заплановані в школах з 23 по 29 березня,  проводяться  в умовах карантину. Про це написала на своїй сторінці у Facebook заступник міністра освіти Любомира Мандзій.
Вона зазначила, що незважаючи на карантин у закладах освіти, структура навчального року, визначена закладом освіти, залишається незмінною.
«Якщо в цей період школа має визначені канікули, то, звичайно, учні йдуть на канікули, а вчителі мають час для самоосвіти», — зазначила Любомира Мандзій.
У випадку, якщо в цей час школа не має визначених канікул, то заклад освіти продовжує здійснювати форму дистанційного навчання.


воскресенье, 22 марта 2020 г.

Цікаві наукові факти для ваших дітей

Деякі батьки кажуть дитині: «Ти – світло мого життя». Але чи знаєте ви, що якби ви були світлом, то облетіли б навколо всієї земної кулі 7,5 разів за секунду! Якби ви стали звуком, то змогли б облетіти навколо Землі за 4 години! Якби ми жили на Юпітері, наша доба складалася б усього з 9 годин. Добре, що на Землі доба триває 24 години, адже нам потрібно стільки всього встигнути протягом дня! Це всього лише кілька цікавих наукових фактів, які можуть зацікавити як допитливу дитину, так і дорослу людину.
Що таке наука?
Наука – це організоване й послідовне дослідження, що включає в себе спостереження, збір наукових фактів, експерименти, перевірку результатів і пояснення природних й створених людиною явищ. Це сфера, яка дає нам можливість краще зрозуміти навколишній світ й створювати корисні речі на користь людині та всім живим істотам.
Звичайні наукові факти
Тепер, коли ви знаєте, про що йдеться, пропонуємо кілька цікавих наукових фактів:
  • Якщо розтягнути ланцюжок ДНК людини, його довжина складе відстань від Плутона до Сонця й назад.
  • Коли людина чхає, швидкість видихуваного нею повітря становить близько 160 км на год.
  • Блоха може стрибнути на висоту, що перевищує її власний зріст у 130 разів. Якби блоха була людиною зростом 1,80 м, то могла б стрибнути на 230 м.
  • Електричний вугор виробляє електричний струм напругою в 650 вольт. Дотик до нього – найсильніший шок, який може відчути людина.
  • Світловим часткам фотонам потрібно 40 000 років, щоб пройти шлях від ядра Сонця до його поверхні, і всього 8 хвилин, щоб досягти Землі.
Наукові факти про Землю
Земля – наш дім. Щоб піклуватися про неї, ми повинні знати про неї важливу інформацію:
  • Вік Землі становить від 5 до 6 мільярдів років. Приблизно стільки ж років Місяцю й Сонцю.
  • Наша планета складається в основному із заліза, кремнію та відносно невеликої кількості магнію.
  • Земля – єдина планета в Сонячній системі, на поверхні якої знаходиться вода, а атмосфера на 21 % складається з кисню.
  • Поверхня Землі складена з тектонічних плит, розміщених на мантії – шарі, розташованому між ядром Землі й поверхнею. Така будова земної поверхні пояснює землетруси й виверження вулканів.
  • На Землі живе близько 8,7 мільйона видів живих організмів. З них 2,2 мільйони видів живе в океані, а решта – на суші.
  • ¾ поверхні Землі вкрито водою. Коли космонавти вперше побачили Землю з космосу, вони бачили в основному воду. Звідси й пішла назва «блакитна планета».
Факти про навколишнє середовище
Чому змінюються пори року? Що відбувається зі сміттям після того, як ми його викидаємо? Через що погода буває спекотною або прохолодною? Це й багато іншого діти вчать на уроках природознавства в школі. Розглянемо деякі факти, які переконують нас у тому, на якій прекрасній планеті ми живемо.
  • Пластик повністю розкладається в землі за 450 років, а скло – за 4 000 років.
  • Щодня у світі 27 000 дерев іде тільки на виготовлення туалетного паперу.
  • 97 % усієї води, яка є на Землі, солона й не придатна до вживання. 2 % води знаходиться в льодовиках. Тому до вживання придатний тільки 1 % води.
  • М'ясопереробна галузь найбільше сприяє глобальному потеплінню. На другому місці серед глобальних проблем – вирубка лісів. Близько 68 % наявних видів рослин, швидше за все, вимруть найближчим часом.
  • Населення Землі – понад 7 мільярдів людей. Очікується, що до 2025 року ця цифра складе 8 мільярдів.
  • На жаль, 99 % наявних видів живих організмів, за прогнозами вчених, вимруть.
Цікаві факти про тварин
Царство тварин прекрасне й дивне. У ньому є ручні видри, могутні вугри, кити, які співають, щури, що сміються, устриці, що змінюють стать, і багато інших, не менш дивовижних представників. Пропонуємо кілька фактів про тварин, які неодмінно сподобаються вашій дитині:
  • У восьминогів три серця. Ще більш дивний факт: в омарів сечовивідні шляхи знаходяться на обличчі, а черепахи дихають за допомогою заднього проходу.
  • У морських коників потомство дають самці, а не самки.
  • Папуга какапо має сильний різкий запах, який приваблює хижаків. Саме тому какапо знаходяться під загрозою вимирання.
  • Білка садить більше дерев, ніж середньостатистична людина протягом життя. Як таке може бути? Річ у тому, що білки ховають під землею жолуді й горіхи, а потім забувають, де саме сховали їх.
  • У левів полюють в основному левиці. Леви втручаються тільки за потреби.
Цікаві факти про рослини
Рослини озеленюють нашу планету, виробляють кисень, роблять Землю придатною для проживання. Дерева й рослини – напевно, найкорисніші серед живих мешканців Землі. Пропонуємо кілька цікавих фактів про рослини:
  • Як і люди, рослини розпізнають інші рослини свого виду.
  • Всього на Землі є більше 80 000 їстівних рослин. З них ми вживаємо в їжу близько 30.
  • Людство стрімко знищує лісові масиви. Вже знищено близько 80 % усіх лісів.
  • Найстаріше дерево у світі (секвойя) знаходиться в США, в штаті Каліфорнія. Його вік – 4 843 роки.
  • Висота найвищого дерева у світі – 113 м. Воно також знаходиться в Каліфорнії.
  • Найбільше дерево у світі – осика, що росте в США, в штаті Юта. Її вага – 6 000 тонн.
Факти про космос
Сонце, зірки, планети, Чумацький шлях, сузір'я та все, що знаходиться у Всесвіті, розташоване у вакуумному просторі. Ми називаємо його космосом. Пропонуємо кілька цікавих фактів про нього:
  • Земля – крихітна порівняно з Сонцем, розмір якого в 300 000 разів більший.
  • Весь космос абсолютно беззвучний, тому що у вакуумі звук не поширюється.
  • Венера – найгарячіша планета в Сонячній системі. Температура на поверхні Венери складає 450° С.
  • Сила тяжіння змінює вагу людини на різних планетах. Наприклад, сила тяжіння на Марсі нижча, ніж на Землі, тому людина вагою 80 кг на Марсі буде важити всього 31 кг.
  • Оскільки на Місяці немає ні атмосфери, ні води, ніщо не може стерти сліди космонавтів, які стали на її поверхню. Тому сліди, ймовірно, збережуться тут ще сто мільйонів років.
  • Температура ядра Сонця – найближчої зірки до Землі, складає 15 мільйонів градусів Цельсія.
Факти про відомих учених
Довгий час люди думали, що Земля пласка, що зміна пір року залежить від настрою богів, а хвороби викликає нечиста сила. Так тривало до того, як великі вчені довели протилежне. Без них ми б досі жили в невігластві.
  • Альберт Ейнштейн був генієм, проте його таланти розкрилися досить пізно. Після смерті вченого його мозок був об'єктом численних досліджень.
  • Микола Коперник спростував теорію про те, що Земля є центром Всесвіту. Він розробив модель Сонячної системи, в центрі якої знаходиться Сонце.
  • Леонардо да Вінчі був не тільки художником. Також він був видатним математиком, ученим, письменником і навіть музикантом.
  • Архімед винайшов закон витіснення рідини, коли приймав ванну. Цікаво, що, згідно з легендою, він вискочив з ванни з криком «Еврика!» Він був такий схвильований, що забув про те, що на ньому немає одягу.
  • Марія Кюрі, жінка-хімік, яка відкрила радій, була першою людиною у світі, яка двічі отримала Нобелівську премію.
Наукові факти зі світу техніки
Техніка – двигун прогресу. Ми настільки залежні від техніки в повсякденному житті, що це навіть лякає. Пропонуємо кілька цікавих фактів про технічні пристрої, з якими ми зіштовхуємося щодня:
  • Перша комп'ютерна гра з'явилася в 1967 році. Вона назвалася «brown box» (в перекладі з англійської – «коричнева коробка»), тому що саме так і виглядала.
  • Перший комп'ютер у світі ЕНІАК важив більше 27 тонн і займав цілу кімнату.
  • Інтернет і Всесвітня павутина – це не одне й те ж.
  • Робототехніка – одна з актуальних сьогодні наукових сфер. Однак ще в 1495 році Леонардо да Вінчі намалював першу у світі схему робота.
  • «Камера обскура» – прототип фотоапарата, що вплинув на розвиток фотографії. Вона використовувалася в Древній Греції й Китаї для того, щоб проектувати зображення на екран.
  • Є цікава технологія, за якою відходи рослин використовують для вироблення метану, який, у свою чергу, можна використовувати для вироблення електрики.
Наукові факти з інженерної галузі
Інженерія допомагає створювати прекрасні речі – від будинків і машин до електронних ґаджетів.
  • Найвищий міст у світі – віадук Мійо у Франції. Він знаходиться на висоті 245 м, підтримується балками, підвішеними на тросах.
  • Острови Пальм в Дубаї можна назвати сучасним дивом світу. Це рукотворні острови, які плавають на воді.
  • Найбільший у світі прискорювач заряджених частинок знаходиться в Женеві. Він був побудований, щоб допомогти в дослідженнях більше 10 000 учених, і розташований у підземному тунелі.
  • Космічна обсерваторія Чандра – найбільший у світі рентгенівський телескоп. Також це найбільший супутник, запущений у космос.
  • Сьогодні найграндіозніший проект у світі – Нова Долина в Єгипті. Інженери намагаються перетворити мільйони гектарів пустелі на сільськогосподарські угіддя. Уявіть, що було б, якби ми могли так само озеленювати Землю! Наша планета повернула б собі первісну чистоту!
Наука – це прекрасна сфера занять, яка надихає багатьох людей. Усе, що вам потрібно – зацікавити нею дитину. І хто знає, можливо, ваша дитина виросте другим Ейнштейном.

А ви це знали?

Цікаві факти про Україну
-Станція метро «Арсенальна» у Києві — найглибша у світі. Вона проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували у 1960 році, однією з перших. За деякими даними, у тунелях біля «Арсенальної» є таємні схованки для політичної верхівки. 
-Третій найвідвідуваніший у світі МакДональдз розташований у Києві біля залізничного вокзалу. Цей заклад незмінно потрапляє до п’ятірки найжвавіших МакДональдзів світу.
-Україна посідає четверте місце у світі за кількістю громадян із вищою освітою. Населення України належить до найосвіченіших, а кількість людей із вищою освітою на душу населення — вища за середньоєвропейський рівень.
-Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На You tube різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів. 
Пісня прозвучала в багатьох закордонних фільмах. Наприклад, в улюбленому всіма фільмі «Сам удома» вона є одним із найголовніших саундтреків. Крім того, численні кавери «Щедрика» набирають неймовірну кількість переглядів.
-На дніпропетровському заводі Південмаш виробляють екологічно найчистіші ракетоносії у світі — Зеніт 3SL. Завдяки яким Україна є співвласником проекту «Морський старт» (разом зі США, Росією та Норвегією).
-Олешківські піски часто називають українською «Сахарою». Площа пісків, які розкинулися на території кількох районів Херсонської області, становить понад 160 тисяч гектарів, що робить їх найбільшою пустелею Європи. Олешківські піски добре видно з космосу.
-На конкурсі краси мов, у Парижі в 1934 році, українська мова зайняла третє місце після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняла друге місце, після італійської.
-Автор першої у світі Конституції — українець Пилип Орлик. 5 квітня 1710 його обрали гетьманом запорізького війська. Цього ж дня він оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі тільки в 1791 році.
-Найдовший музичний інструмент у світі — це українська трембіта. Її довжина може досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів.
-На території України зосереджено 1/4 всіх запасів чорнозему на планеті. Чорноземні ґрунти при правильній обробці дають найбільшу кількість врожаю. Під час Другої Світової війни, німці навіть вивозили чорнозем на потягах.
-Серед яскравих досягнень українського літакобудування — найбільший у світі літак АН-225 «Мрія», а також найпотужніший літак АН-124 «Руслан». У 2001 році, літак «Мрія», взявши на борт вантаж у 253 тонни, за один політ встановив 124 рекорди.
-Пам’ятники відомому українському поетові Тарасу Шевченку встановлені в 1500 місцях по всьому світу.
-Українське містечко Рахів, розташоване серед Карпат, офіційно вважається географічним центром Європи. А сама Україна є найбільшою європейською державою, уся територія якої географічно розташована в Європі.
-Найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.
-Більшість українських слів починаються з літери «П». Найчастіше використовувана буква алфавіту — «О». Букви «Ф» і «Г» використовуються найрідше.
-Найдовша печера в Україні має назву «Оптимістична» й розташована вона на Поділлі, це гіпсова печера на глибині 20м що тягнеться на 216 км. Це найдовша гіпсова печера у світі, вона поступається лише Мамонтовій печері в США.
-Перша гасова лампа була винайдена у Львові у 1853 році, і цього ж року в одному зі Львівських госпіталів була проведена перша операція при гасовій лампі.
-У селі Межиріч Рівненської області, знайдено найстаріше поселення Homo Sapiens. Також знайдена найстародавніша мапа, яка вибита на кістці мамонта 14,5 — 15 тисяч років тому.
-У момент проголошення незалежності в Україні налічувалося 19,4 мільйона голів свиней, сьогодні їх менше вдвічі — 8,3 мільйона особин. Всупереч тому, що українці мають звання салоїдів, середньостатистичний житель країни вживає на рік усього 18 кілограмів свинини. Навіть німець з’їдає втричі більше.
-Український національний хор надихнув своїм виконанням колискової «Ой ходить сон коло вікон» Джорджа Гершвіна на написання майбутнього всесвітнього хіта Summertime
-У Київському музеї мініатюр можна побачити підковану блоху, троянду в чохлі з видовбаного волоса, зроблену з лусочок фарби й безліч інших робіт майстра Миколи Сядристого.